Czy scentralizowana, zewnętrzna ekspozycja jest drogą

Bitcoin: Czy scentralizowana, zewnętrzna ekspozycja jest drogą w przyszłość?

Konstruktywne zainteresowanie Bitcoinem ze strony instytucji staje się obecnie normą. W rzeczywistości, podczas gdy niektóre organizacje publicznie wyraziły swoje zainteresowanie kryptowalutą, inne poszły Crypto Bank dalej i zainwestowały, a wszystko to w przeciągu kilku miesięcy. Podczas gdy Tesla jest najnowszym dużym wejściem w przestrzeń, należy również pamiętać, że jeden z największych banków powierniczych w Ameryce Północnej również wspiera aktywa.

Trudno przecenić znaczenie decyzji The Bank of New York Mellon Corp. o przechowywaniu, transferze i emisji bitcoinów i innych kryptowalut w imieniu swoich klientów zarządzających aktywami. Najstarszy bank w USA będzie traktował #crypto jak każde inne aktywo. To jest „walidacja“, ludzie.

– Weiss Crypto Ratings (@WeissCrypto) 17 lutego 2021 r.

Jak pokazuje powyższy tweet, BNY Mellon, organizacja z 2 bilionami dolarów w zarządzanych aktywach, publicznie ogłosiła swoje wsparcie dla walut cyfrowych, stwierdzając, że „w końcu pozwoli walutom cyfrowym przejść przez tę samą sieć finansową, którą obecnie wykorzystuje do bardziej tradycyjnych udziałów, takich jak obligacje skarbowe USA i akcje“.

Podczas gdy niezwykle pozytywne z perspektywy adopcji, społeczność obecnie śpi na wzrost Bitcoin Trust i jego społeczno-ekonomiczny wpływ na Bitcoin.

Czy ekspozycja na Bitcoin/Crypto staje się z trzeciej ręki?

Podstawową ideą stojącą za Bitcoin było bycie odpowiedzialnym za własne bogactwo. Jednak czasy zmieniły się w ciągu ostatniej dekady, a ostatnia aktywność wśród instytucji i rosnące zainteresowanie zarówno sugerują, że inwestorzy są otwarci na ekspozycję na kryptowaluty, ale nie bezpośrednio.

Główny motyw, dla którego instytucje angażują się w Bitcoin, jest prosty, ale chcą, aby odbywało się to w sposób regulowany. Dlatego też trusty stają się popularną opcją, z Grayscale siedzącym na szczycie.

Fundusze powiernicze Grayscale dla Bitcoin i Ethereum mają blisko 31 miliardów dolarów i 5,6 miliarda dolarów w AUM, odpowiednio, i pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję poprzez publicznie inwestowalny pojazd. Podczas gdy struktura ta nie wpłynęła negatywnie na cenę BTC, jest ona niewiarygodnym orędownikiem scentralizowanej alokacji, która jest lub była całkowicie sprzeczna z etosem Bitcoina.

Wyraźny przykład preferencji dla kontraktów równoważnych USD można również zidentyfikować pomiędzy giełdami instytucjonalnymi.

CME i Bakkt Futures: Rozliczane gotówkowo czy fizycznie?

Akredytowani inwestorzy coraz częściej inwestują również w kontrakty terminowe na BTC, a CME odnotowuje rekordowo wysoki wskaźnik OI na poziomie 16 miliardów dolarów. Wolumeny zarówno CME jak i Bakkt również wzrosły, ale istnieje kluczowa różnica. CME Futures to kontrakty Futures rozliczane w gotówce, co oznacza, że inwestycje są ekspozycją na kontrakt BTC równoważny gotówce.

Chociaż Bakkt uruchomił pierwszy na świecie fizycznie rozliczany kontrakt terminowy na BTC już jakiś czas temu, zgodnie z powyższymi danymi, fizycznie rozliczane kontrakty, w których inwestorzy otrzymywaliby BTC, nie były jeszcze tak naprawdę popularne, nawet podczas hossy.

Więc, gdzie zmierzamy?

Fundusze powiernicze Bitcoin nie tracą na popularności. W rzeczywistości, BlockFi niedawno ogłosiło uruchomienie własnego skrzydła BTC z 50 milionami dolarów AUM. Inny fundusz o nazwie Osprey Bitcoin Trust również ponownie otworzył się w listopadzie 2020 r., oferując niższe opłaty za zarządzanie niż Grayscale.

Dyskusja pozostaje dyskusją, że coraz bardziej zmierzamy w kierunku scentralizowanej ekspozycji z tymi trustami Bitcoin. Podczas gdy zdecydowanie pomogły one Bitcoinowi (cena BTC wzrosła o ponad 100% od zeszłego roku), należy zadać sobie pytania dotyczące potencjalnie rosnącego monopolu.